Site Overlay

Jak pěstovat roridulu

Jak pěstovat roridulu

Roridula je vzácná masožravá rostlina vyskytující se v Jižní Africe, která je vhodná pro zkušené pěstitele. Vytváří silný lepivý sekret, který dokáže chytit jak hmyz, tak i ptáky. Tento druh je neobvyklý tím, že samotné rostliny netráví chycenou kořit, ale s rostlinami žijí v symbióze brouci, kteří se touto kořistí živí. Následně brouci produkují exkrementy, které rostlina vstřebává. Stručný návod, jak pěstovat roridulu, je rozdělen po jednotlivých podmínkách, které rostliny potřebují.

Světelné podmínky: Maximální možné osvětlení. Nejvhodnější je jižní okno, případně východní nebo západní.

Teplota: Běžná pokojová teplota. Ocení noční pokles teploty.

Substrát: Čistá vláknitá rašelina s křemičitým pískem nebo perlitem v poměru 1 : 1.

Vzdušná vlhkost: Mají rády čerstvý vzduch, není vhodné rostliny dávat do skleněných koulí nebo paludárií. Rostliny se nerosí. Je důležité zajistit proudění vzduchu, aby se předešlo plísním.

Zálivka: Substrát by měl být stále vlhký, ne přemokřený. 

Hnojení: Na rozdíl od ostatních masožravých rostlin nedokáže roridula vstřebat lapený hmyz, takže je potřeba rostlinu častěji přesazovat, aby měla stále dostatek živin. Alternativní možností je opatrné hnojení speciálními hnojivy pro masožravé rostliny a nebo zajištění symbiotických brouků, kteří se postarají o hnojení.

Ukázka fotografie roriduly jsou k nahlédnutí v sekci moje sbírka.

Zástupci:

Roridula gorgonias

Roridula dentata