Site Overlay

Jak zasadit bublinatku

Jak správně zasadit bublinatku (Utricularia)

Bublinatky jsou na sázení vcelku nenáročné. Rostliny vytváří hustou síť kořenů, z kterých postupně vyrůstají nové listy, takže i při špatném zasazení se rostliny přizpůsobí. I tak je ale dobré vědět, jak správně zasadit bublinatku.

Pro ukázku zasazení jsem si vybral Utricularia longifolia. Rostlina je zbavena starých, odumřelých listů. Vzhledem k hustotě a jemnosti kořenů není snadné kořeny očistit, aniž by došlo k jejich poškození. Starý substrát očistím, co to jde a zbytek ponechám.

Substrát vhodný pro rostlinu nasypu do květníku. Dále do substrátu vytvořím vhodným nástrojem, například pinzetou, důlek.

Květináč se substrátem a důlkem

Dále rostlinu vsunu do vytvořeného otvoru, a lehce přihrnu substrát blíže k rostlině. Rostlinu zapouštím po střed, ze kterého rostou nové listy. Pomocí pinzety následně substrát lehce přihrnu k rostlině.

Následně vezmu konvičku nebo jinou nádobu na zalévání a pomocí prstu reguluji proud a „okapu“ vodou celou plochu. Pozor na příliš velký proud, spláchl by substrát od rostliny, případně by rostlinu částečně pohřbil. Tím si substrát trochu sedne a obemkne rostlinu. Pokud je potřeba, ještě substrát v okolí rostliny upravím pinzetou.

Správně zasazenou rostlinu můžete vidět na obrázku níže.

Správně zasazená bublinatka