Site Overlay

Jak opylit bublinatku

Jak opylit bublinatku (Utricularia)

Bublinatky jsou ochotně kvetoucí masožravé rostliny, jejichž barevné květy berou leckterému zapálenému pěstiteli dech. Tato ochota kvést přímo nabádá k tomu, abychom zkusili květy opylit a získali semínka ať už pro rozšíření vlastní sbírky, rozšíření mezi další pěstitele nebo i pro jejich zachování u krátkověkých rostlin. U květů bublinatek není na první pohled zřejmé, jak se opylení chopit, a proto jsem napsal tento návod, jak opylit bublinatku.

Některé druhy bublinatek jsou samosprašné, jako například Utricularia subulata. U těchto rostlin se nemusíte o opylení starat a stačí pouze hlídat dozrávání semeníků. Méně běžně rostliny, zejména oblíbené orchidoidní bublinatky, již tak vstřícné nejsou a musíme jim s opylením pomoci.

Na fotografii níže můžete vidět květy orchidoidních bublinatek Utricularia alpina (bílý květ) a jejího bratříčka Utricularia alpina x campbelliana (růžový květ).

Kvetoucí bublinatky

Blizna i prašníky s pylem jsou důmyslně schované v nitru květu. Abychom se k nim dostali, je nutné násilím květ otevřít. Květ otevřeme jemným tahem spodní a horní části od sebe. Je důležité, abychom květ otevírali opatrně, aby se nepoškodil.

Jak opylit bublinatku

Při detailnější pohledu můžete uvnitř vidět schované prašníky.

Prašníky bublinatek

Pyl můžeme nabrat například na štěteček nebo jiný nástroj, který jste si oblíbili pro nabírání pylu. Já osobně preferuji párátko, kde načerním hrot, abych viděl zachycený pyl.

Jak opylit bublinatku

Následně musíme pyl dostat na bliznu. Pylem potřeme „stříšku“, která se nachází hned nad prašníky. Ne všechny druhy přijmou pyl v rámci jednoho květu, takže je vhodné pyl přenést na jiný květ (často postačí v rámci jedné rostliny).

Jak opylit bublinatku

Pokud máme úspěšně hotovo, květ během krátké doby opadá, a můžeme čekat, než dozrají semínka.

Opylený květ bublinatky

Na fotografii níže můžete vidět dozrálý semeník, ze kterého se začínají sypat semínka.

Uzrálý semeník bublinatky

 

Semínka bublinatek