Site Overlay

Hnojení pomocí MAXSEA 16-16-16

Americké hnojivo MAXSEA 16-16-16 je jedno z mála hnojiv, které má vhodné složení a dá se použít pro hnojení masožravých rostlin. Toto hnojivo se používá pro hnojení na list, případně je vhodné u láčkovek (Nepenthes), špirlic (Sarracenia), láčkovic (Cephalotus follicularis) a Heliamphor hnojivo dávkovat přímo do pastí. Není vhodné ho aplikovat na substrát, protože podporuje i růst nežádoucího mechu, řas a sinic. Výhoda tekutého hnojiva oproti krmení hmyzem nebo akvarijním krmením je, že neplesniví ani při vysoké vlhkosti. Hnojivo lze navíc používat i na ostatní rostliny jako tillandsie, orchideje aj.

Maxsea 16-16-16

V úvodu je důležité zmínit, že hnojení masožravých rostlin doporučuji pouze u rostlin, které jsou ve skvělé kondici a mají vhodné podmínky pro jejich růst. Hnojení slouží pouze ke zlepšení růstu a kondice rostlin. Pokud je rostlina neduživá, není správně vybarvená nebo dokonce hnědne, hnojení v takovém případě masožravku zaručeně zahubí.

Masožravé rostliny jsou na hnojení velmi citlivé a musíme dodržet správný poměr hnojiva a vody. Pokud bude koncentrace příliš silná, hnojivo masožravé rostliny v lepším případě popálí, v tom horším rovnou zahubí. Různé druhy masožravek jsou na hnojivo různě citlivé. Měli bychom si proto koncentraci vyzkoušet nejprve na jednom exempláři a zkontrolovat reakci rostliny, abyste si při přehnané reakci rostlin nepoškodili celou sbírku.

Univerzální dávkování hnojiva MAXSEA 16-16-16 je 0,5 g hnojiva na 1 l vody. Zaručenější způsob míchání koncentrace je použití TDS metru. Toto zařízení je snadno sehnatelné a přesně změří koncentraci, abyste si mohli být jistí, že je vždy stejná.

Většina rostlin dobře snáší koncentraci okolo 100 ppm (hodnota naměřená TDS metrem, která vyjadřuje koncentraci tuhých látek). Pralesní rosnatky jsou výjimka, jelikož jsou na hnojení velmi citlivé, a měla by se snížit koncentrace na 70 ppm. Pro malé semenáče je vhodné použít slabší koncentraci 50 ppm. Tučnice a láčkovky jsou vůči koncentraci odolnější a je ji možné zvýšit až na 160 ppm (je vhodné ale začít na 100 ppm a postupně zvyšovat a sledovat reakci).

Hnojení provádíme jednou za 14 dní.