Site Overlay

Hnojení masožravých rostlin

I přes to, že masožravé rostliny nepotřebují ke svému růstu hmyz, můžeme jim pro urychlení růstu nebo lepší vitalitu hnojení dopřát. Hnojit je potřeba vždy s rozumem, protože jsou masožravky na přemíru živin velmi citlivé a může dojít k jejich poškození nebo úhynu. Pokud si rostliny nachytají dostatek hmyzu, tak není vhodné rostliny hnojit vůbec.

Přikrmování živým hmyzem

Nejpřirozenější metodou je přikrmování živým hmyzem. Pro menší rostliny lze venku nachytat mravence, pro ty větší třeba mouchu. Vyhněte se krmení plošticemi. Sice se venku hojně vyskytují, ale jsou špatně stravitelné a past ve většině případů odejde. Rostliny můžete přikrmovat jednou až dvakrát měsíčně. U mucholapky podivné je potřeba, aby se hmyz hýbal. Rostlina má mechanismus, který ověřuje, že se kořist hýbe a není to pouze spadlý list nebo kapka deště, aby zbytečně neplýtvala energií na trávení kořisti, která v pasti není.

Přikrmování sušeným krmivem

Druhou metodou je přikrmování sušeným krmením pro akvarijní rybičky. Nejčastěji se používá vločkové krmivo, které se rozmělní na prášek a následně se rostliny posypou. Můžete použít i třeba gammarus (sušené larvy). Tento způsob hnojení lze použít jen pro rostliny, které nepotřebují hýbající se kořit (tzn. že tím nedokážete hnojit mucholapku podivnou a bublinatky). Sušené krmivo se musí dávat přímo na část rostliny určenou k lovení, tzn. na listy rosnatek, do láček atd. Nevýhodou sušeného hnojiva je, že má ve vyšší vlhkosti tendence plesnivět.

Použití hnojiv

Další nejméně pracnou metodou jsou hnojiva. Masožravé rostliny jsou citlivé na složení hnojiv, takže musíme striktně dodržovat dávkování, aby hnojivo rostlinu nepopálilo nebo rovnou nezahubilo. Každé hnojivo má jiné složení, většinou s přemírou dusíku. Proto bychom měli používat jen ta hnojiva, na které masožravé rostliny reagují dobře (například Kristalonem rostliny zaručeně zahubíte). Vhodné je tekuté americké hnojivo MAXSEA 16-16-16, které se aplikuje postřikem na list nebo přímo do pastí. Toto hnojivo se pro masožravky používá po celém světě. Detailnější článek k jeho aplikaci naleznete zde. Alternativou k MAXSEA 16-16-16 je tuhé hnojivo Osmocote Exact. Toto hnojivo je ve formě tuhých kuliček, které aplikujeme při přesazování přímo do substrátu. Hnojivo se následně velmi pomalu uvolňuje do substrátu a dodává masožravkám živiny.