Site Overlay

Jak pěstovat láčkovice (Cephalotus follicularis)

Jak pěstovat láčkovice (Cephalotus follicularis)

Jeden z méně často pěstovaných druhů masožravých rostlin. Pasti fungují na principu gravitace, kdy hmyz přivábený vůní láček spadne do trávicí tekutiny na dně láčky. Stručný návod, jak pěstovat láčkovice, je rozdělen po jednotlivých podmínkách, které rostliny potřebují.

Světelné podmínky: Maximum rozptýleného světla. Nejvhodnější je jižní, západní nebo východní okno. Pokud se rostliny nezimují, je nutné rostlinám přes zimu přisvěcovat.

Teplota: Běžná pokojová teplota. Rostliny špatně snášejí dlouhodobě teplotu nad 30 °C. Pozor na přehřátí od sluníčka. Pokud není rostlinám zajištěno přes zimu umělé osvětlení, je vhodné rostliny zimovat při teplotách 5-10 °C.

Substrát: Rostliny jsou celkem benevolentní ke složení substrátu. Lze použít směs rašeliny a křemičitého písku nebo perlitu v poměru 2 : 1. Rostliny dobře rostou i v epifytním substrátu.

Vzdušná vlhkost: Je potřeba zajistit vyšší vzdušnou vlhkost umístěním do vitríny nebo pravidelným rosením.

Zálivka: Krom zimování by rostliny měly stát stále ve vodě. Zalévají se podmokem. Ideální výška vodního sloupce je okolo 1 cm. Pokud se rostliny chladně zimují, je vhodné omezit zálivku. Ani při tomto zimování nesmí vyschnout substrát.

Hnojení: Rostliny se mohou během růstové sezóny „přihnojovat“ hmyzem, pokud nemají možnost si ho nachytat. Pokud možnost mají, hmyz si uloví sami. Jiná forma hnojení není vhodná.

Ukázky fotografií láčkovic jsou k nahlédnutí v sekci moje sbírka.