Site Overlay

Jak opylit Heliamphoru

Jak opylit Heliamphoru

Opylení Heliamphor není tak jednoduché jako opylení mucholapek nebo třeba bublinatek. Heliamphory nejsou samosprašné a je potřeba pro úspěšné opylení mít pospolu více kvetoucích rostlin.

Na fotografii níže můžete vidět květ Heliamphory.

Jak opylit Heliamphoru 
Nejtěžším úkolem pro úspěšné opylení je získat z rostlin pyl. Heliamphory nedávají pyl jako většina ostatních rostlin. Pyl je v přírodě z prašníků uvolňován vibrací křídel opylovačů, proto je tento proces potřeba pro získání pylu napodobit. Jako zdroj vibrací dobře poslouží nápříklad holicí strojek nebo třeba elektrický kartáček. Pokud chcete jít tradičnější cestou bez použití elektřiny, dobře poslouží i ladička. Pro snadnější manipulaci doporučuji ostříhat okvětní lístky. Zlepší se Vám přístup k vnitřním orgánům květu.

 

Jak opylit Heliamphoru

Největším problémem je trefit správný čas sklizně. Květy dávají pyl po dozrání a v omezeném čase. Nejvíce se mi osvědčilo sklízení pylu v několika opakováních. Pyl je velice jemný, takže pozor na rozfoukání a také na to, abyste nepřehlédli, že je pyl sklizen. Mám dobrou zkušenost se zkumavkou. Květ se strčí do zkumavky a zkumavka přenese vibrace na květ. Pyl se nemůže rozfouknout, protože je v uzavřeném prostoru. Alternativně lze i pyl vysypat na papír, ale je důležité s ním manipulovat velmi opatrně.

Jak opylit Heliamphoru

Na fotografii níže můžete vidět, že pyl je opravdu jemný a není téměř vidět, pokud ho není velké množství.

 

Jak opylit Heliamphoru

 

Jak opylit Heliamphoru

Pro opylení můžete použít například štěteček, nebo mnou oblíbené párátko se začerněným hrotem, které se snadno čistí a je dobře vidět nabraný pyl. Pyl následně přenesete na bliznu. Blizna také přijímá pyl pouze v omezeném čase, takže doporučuji opylování několikrát opakovat. Nechceme přece zažít nezdar pouze kvůli špatnému načasování :-).

Pyl následně naneseme na bliznu.

Jak opylit Heliamphoru

Pokud se nám opylení povedlo, semeník se „nafoukne“ a po dozrání semen dojde k odhalení vnitřku semeníku a semínek.

Jak opylit Heliamphoru

Semínka Heliamphor jsou tvarově poměrně nezvyklá, připomínají mi ravioli.

Jak opylit Heliamphoru