Site Overlay

Jak zasadit rosnatku

Jak správně zasadit rosnatku (Drosera)

Rosnatky nejsou obecně náročné na zasazení, ale i přesto je dobré vědět, jak správně zasadit rosnatku, protože jí správné zasazení jen prospěje. Pro ukázku zasazení jsem si vybral Drosera capensis. Rostlina je zbavena starých, odumřelých listů. Vhodné je kořeny očistit od zbytků starého substrátu. Pozor na poškození kořenů. Pokud nelze dokonale substrát odstranit, tak ho ponecháme. Pokud se nám náhodou nějaký kořen utrhne, můžeme ho zasadit a následně nám z něj vyrostou nové rostliny.

Drosera capensis připravená pro zasazení

Substrát vhodný pro rostlinu nasypu do květníku. Substrát velmi lehce v květníku stlačím, aby časem tolik neslehával. Mělo by ho být tolik, aby vytvořil lehký kopeček. Následně si substrát sedne zálivkou a vyrovná se. Dále do substrátu vytvořím vhodným nástrojem, například pinzetou, důlek.

Květník se substrátem
Květník se substrátem a důlkem

Dále rostlinu vsunu do vytvořeného otvoru, a lehce přihrnu substrát blíže k rostlině. Rostlinu zapouštím po první listy. Kořeny musí směřovat kolmo na povrch substrátu. 

Následně vezmu konvičku nebo jinou nádobu na zalévání a pomocí prstu reguluji proud a „okapu“ vodou celou plochu. Pozor na příliš velký proud, spláchl by substrát od rostliny, případně by rostlinu částečně pohřbil. Tím si substrát trochu sedne a obemkne rostlinu. Pokud je potřeba, ještě substrát v okolí rostliny upravím pinzetou.

Správně zasazenou rostlinu můžete vidět na obrázku níže. Rostlina je v substrátu pouze po spodní listy a směřuje vzhůru.

Správně zasazená rosnatka