Site Overlay

Jak zasadit špirlici

Jak správně zasadit špirlici (Sarracenia)

Špirlice je citlivá na hloubku zasazení a při špatném zasazení si můžete zadělat na budoucí problémy. Z tohoto důvodu jsem vytvořil návod, jak správně zasadit špirlici. Na prvním obrázku můžete vidět rostlinu, která je připravená pro zasazení. Rostlina je ostřihána po zimování a má v rámci možností očistěné zbytky starého substrátu z kořenů. Pokud nelze dokonale substrát odstranit, což je velmi častá věc v hustém kořenovém systému špirlic, tak ho ponecháme.

Špirlice připravená pro zasazení
Nejprve dám vrstvu vhodného substrátu na dno květníku a poté do něj rostlinu umístím. Špirlice mají hustý kořenový systém, takže je vhodnější rostlinu obsypávat substrátem a ne nejprve umístit substrát a vytvořit důlek, jako u ostatních masožravých rostlin.
Špirlice umístěná v květináči

Následně rostlinu obsypu vhodným substrátem až po úroveň zelené části. Důležité je dbát na to, aby nebyla rostlina zapuštěná moc hluboko v substrátu. Zelená část, ze které bují nové listy, musí být vždy nad substrátem. Druhou důležitou věcí je si uvědomit, že rostlina roste ve směru zelené části rovnoběžně s rovinou substrátu a starý oddenek postupně usychá, je proto nutné rostlinu zasadit tak, aby měla prostor pro budoucí růst.

Následně vezmu konvičku nebo jinou nádobu na zalévání a pomocí prstu reguluji proud a „okapu“ vodou celou plochu. Pozor na příliš velký proud, spláchl by substrát od rostliny, případně by rostlinu částečně pohřbil. Tím si substrát trochu sedne a obemkne rostlinu. Pokud je potřeba, ještě substrát v okolí rostliny upravím pinzetou.

Správně zasazenou rostlinu můžete vidět na obrázku níže. Rostlina je v substrátu pouze po zelenou část a nic nebrání jejímu dalšímu růstu.

Správně zasazená špirlice