Site Overlay

Jak opylit rosnatku

Jak opylit rosnatku (Drosera)

Na začátku je dobré zmínit, že většina rosnatek, zejména subtropických, je samosprašná a pro tvorbu semínek se nemusíte rosnatkám věnovat. Určité druhy, jako některé jihoamerické rosnatky, rosnatky z okruhu petiolaris, hlíznaté rosnatky a další, se ale musí opylovat mezi nepříbuznými rostlinami, abyste získali semínka. Proto jsem vytvořil tento návod, jak opylit rosnatku.

Rosnatky mají převážně malé, různě barevné květy. Na obrázku můžete vidět čerstvě otevřené květy rosnatek z okruhu petiolaris.

Drosera fulva_květ

Pro samotné opylení nás budou nejvíce zajímat shluky pylu, které jsou na žlutých koncích tyčinek rozmístěných po obvodě květu (žlutá šipka) a bílá blizna, na kterou se pyl přenáší (červená šipka). 

Pro opylení je nutné sebral pyl z tyčinek a přenést ho na bliznu. Pyl lze přenést například pomocí štětečku nebo pinzety. Osobně používám pinzetu. Nejprve tyčinku s pylem uchopím do pinzety a celou ji opatrně vytrhnu z květu. V případě použití štětečku pyl nabereme po obvodě na štětičky.

Jak opylit rosnatku

Následně pyl otřu o bliznu květu nepříbuzné rostliny, který se od pylu zbarví do žluta.

Jak opylit rosnatku

Po úplném opylení nezůstane žádná část blizny bez žlutého zbarvení.

Jak opylit rosnatku

Květ se následně uzavře a postupně zhnědne. Pokud bylo opylení úspěšné, po úplném uschnutí květů z nich půjdou vyklepat drobná, černá semena.