Site Overlay

Metody zimování masožravých rostlin

Metody zimování masožravých rostlin

Jedním z hlavních úkolů během zimy je zajistit masožravým rostlinám adekvátní podmínky pro jejich úspěšné zimování, aby si odpočinuly a zbytečně se přes zimu nevysilovaly. Dlouhodobě, při neumožnění odpočinku, většina masožravek vyžadujících chladné zimování zajde vysílením. Rostliny se přesouvají na zimoviště (pokud jsou pěstovány venku), když se venkovní teplota vyrovná s teplotou na zimovišti. Jsou různé prověřené metody zimování masožravých rostlin, ty nejčastější z nich jsou uvedeny níže.

Tento návod se týká především mucholapek, zatahujících se rosnatek s přezimovacími pupeny (Drosera filiformis, Drosera rotundifolia…), špirlic a tučnic s přezimovacími pupeny (Pinguicula grandiflora, Pinguicula  vulgaris…)

Zimování v chladné místnosti

Tento způsob zimování je nejsnazší a i nejspolehlivější. Rostliny se, tak jak jsou, přesunou například do sklepa, kde je zaručená nízká teplota. Je potřeba rostliny umístit co nejvíce na světlo, ideálně přímo k oknu. Teplota by se měla pohybovat mezi 5-10 °C. Čím tepleji bude, tím budou rostliny potřebovat více světla. Substrát musí být stále vlhký, nesmí vyschnout. Voda v podmisce by měla být do výšky 1 cm.

Zimování v lednici

Další možností zimování je zimování v lednici. Tato metoda je vhodná pro ty, kteří bydlí například v bytovém domě a nemají možnost rostliny zimovat ve sklepě nebo na chladné chodbě. V lednici je konstantní teplota do 5°C. Při této teplotě zastavují rostliny veškerý růst, takže nepotřebují světlo a mohou být v úplné tmě. 

Při malém počtu masožravek lze rostliny umístit zasazené v květináčích přímo do lednice. Substrát musí být stále vlhký, nesmí vyschnout. Voda v podmisce by měla být do výšky 1 cm. Jednou za čas je nutné prohlédnout rostliny i substrát, protože v lednici neproudí vzduch a hrozí zvýšené riziko vzniku plísní. V malém měřítku plíseň nevadí, při rozsáhlejším výskytu je dobré plíseň rozrušovat postřikem vody z rozprašovače případně louhem z heřmánku nebo heřmánkového čaje.

Druhou možností, která ušetří hromadu místa, je umístit rostliny do uzavřené nádoby. Rostliny se vyndají ze substrátu a následně se opláchnou vodou, aby v kořenech nezůstal substrát (mohl by plesnivět). Rostliny se musí, kvůli vzniku plísně, očistit od odumřelých pastí a kořisti. U mucholapek je dobré ustřihnout všechny zavřené pasti, protože nevíte, jestli tam je kořist nebo je pouze přivřená. Špirlice se mohou plně ostříhat. Kořeny se zabalí do vlhkého neparfemovaného ubrousku a umístí se do uzavíratelné nádoby nebo zip sáčku. Doporučuji použít například papírový kapesník. Hodně lidí používá toaletní papír, ale ten se snadno rozmočí a poté se těžko rozbaluje. Takto zabalené rostliny se následně umístí do spodní přihrádky v lednici (u mrazáku je nejchladněji). Jednou za čas je dobré kontrolovat rostliny na plísně. Podrobnější návod s fotkami můžete najít na tomto odkaze.

Obměnou umístění masožravek do zip sáčku je rostliny vyskládat na živý nebo sušený rašeliník. Postup je totožný se zip sáčkem, jen místo zabalení kořenů do vlhkého ubrousku, se na dno nádoby umístí vlhký rašeliník a následně se na něj začnou skládat očištěné rostliny, které se prokládají vždy vrstvou rašeliníku (jako když se dělají italské lasagne). Výhoda živého rašeliníku je v tom, že je přirozeně protiplísňový, takže snižuje riziko vzniku plísní. I tak je potřeba rostliny pravidelně kontrolovat.

Zimování na balkoně

Další možností je zimování rostlin na balkoně. Vhodné je rostliny umístit do uzavíratelné bedny z polystyrenu, aby nedošlo k promrznutí substrátu a následně úhynu rostlin. Rostliny se i s květníky umístí do polystyrenové bedny. Následně se bedna vyplní materiálem, který sníží promrzání bedny (například dřevitá vlna, polystyrenové kuličky,….), tak, aby byl substrát chráněn před promrznutím. Pokud je přes den tepleji, než 5°C, víko bedny se odklopí, aby měly rostliny světlo. Před mrazem se potom chrání přikrytím víkem. Substrát musí být stále vlhký, nesmí vyschnout. Voda v podmisce by měla být do výšky 1 cm.

Zimování v teplé místnosti

Tato metoda je pouze nouzová a nelze ji doporučovat jako vhodný způsob zimování. Lze ji použít pro mucholapky a špirlice. Pro zatahující se rostliny, převážně z mírného pásma, není  tato metoda vůbec vhodná. Mucholapky a špirlice trpí při této metodě během zimování velkým nedostatkem světla. Základním předpokladem pro přežití rostlin přes zimu je správné pěstování během léta. Vhodné je rostlinám zajistit umělé osvětlení, aby jim byl kompenzován úbytek světla přes zimu. Rostliny jsou při této metodě pěstovány jako během růstové sezóny.

Zimování ve venkovním rašeliništi

Pokud pěstujete masožravé rostliny vhodné pro celoroční pěstování venku ve venkovním rašeliništi, není potřeba věnovat zvýšenou péči přípravě rostliny na zimování. Je důležité pravidelně kontrolovat vodu, aby nedošlo k usušení rostlin. V případě trvalejších mrazů je možné rostliny přikrytých například chvojím, aby se rostliny ochránily a snížila se možnosti jejich poškození.