Site Overlay

Množení láčkovek řízkováním

Množení láčkovek řízkováním

Množení láčkovek řízkováním je při dodržení základních požadavků snadným a vcelku spolehlivým způsobem množení. Rostliny je nutné řízkovat hlavně z té části, která má zelený stonek. Část, která již zdřevnatěla lze řízkovat obtížněji a úspěšnost je velmi malá. 

Jako první krok rozřežeme stonek tak, aby měl každý řízek minimálně dva listy. Pro řezání je vhodné použít ostrý nástroj (nůž, skalpel, žiletka, atp.), aby došlo k co nejmenšímu poškození odříznuté plochy.

Láčkovka_pro řízkování
Láčkovka_uřízlá

Jednotlivé řezy je vhodné provádět šikmo, aby se zvětšila plocha řezu. Zvýší se tím plocha pro tvorbu kořenů. Na obrázku níže je vidět detail řezu. Je skosený s rovným řezem.

Láčkovka_detail řezu

Druhým krokem je zakrácení listů. Dlouhé rostliny, určené pro řízkování, mají většinou pasti jen na vrchních listech. Listy, které nemají otevřené láčky zakrátíme o polovinu až dvě třetiny, aby se snížil odpar vody.

Láčkovka_s uříznutými listy

Listy, které mají otevřené láčky, můžeme také zakrátit, čímž ušetříme hodně prostoru. Můžeme ale i listy nechat nezkrácené a do láček přilévat vodu. Řízky si budou z láček vodu následně brát.

Posledním krokem je umístění řízků do substrátu. Na plochu řezu můžeme pro lepší kořenění dát kořenící stimulátor (např. AS-1). Řízky lze dát jak do epifytního substrátu pro dospělé rostliny, tak do perlitu nebo rašeliníku.

Láčkovka_zasazené řízky_2

Řízky nemají kořeny, kterými by přijímaly vodu, takže je nutné zajistit vysokou vlhkost vzduchu, aby neuschly. Vlhkost lze zvednout například pomocí uzavřeného akvária, pomocí igelitového pytlíku přes květník atp.

Láčkovka_řízky ve skleníčku

Řízkům zajistíme dostatek rozptýleného světla. Pozor na přehřátí rostlin od přímého slunce. Pokud jsou řízky umístěny v malém uzavřeném prostoru, tak se může teplota znatelně zvednout a řízky „upéct“.