Site Overlay

Paludárium s masožravkami

Paludárium s masožravkami

Jako mnoho pěstitelů masožravých rostlin, i já zatoužil mít svoje vlastní paludárium s masožravkami. Vložení rostlin s květináčem do paludária mi ale nepřišlo jako estetické a hezké řešení, mám rád přírodně vypadající věci, což určitě paludárium, do kterého je naštosována hromada rostlin, není.

Pro paludárium jsem použil nevyužívané terárium pro želvu. S rozměry 80x35x40 cm (dxšxv) se už dá udělat trocha té parády. 

Toto je již čtvrtá, a i poslední verze, mého paludária. Po prvotních přešlapech a bádání si myslím, že takto seskládané paludárium může fungovat velmi dlouho a rostliny budou spokojeně růst.

Pro mé paludárium jsem se rozhodl vybrat čistě vlhkomilnější druhy masožravých rostlin. Jako nejvhodnější jsem vybral heliamphory, láčkovky a pralesní rosnatky. Jelikož rád zkouším různé techniky pěstování, v paludáriu mám i cefíka, který nebude mít nejhodnější podmínky. Aby tam bylo i trochu života, masožravky mají za spolubydlící žabky.

Klíčové pro správnou funkci paludária je, krom vybrání rostlin, vybrat vhodné osvětlení. Vzhledem k světelnému toku a spotřebě jsem zvolil led světla. Aktuálně je paludárium osazeno dvěma LED světly Sinkor LED 75 s výkonem 25W. Uvidíme, zda bude výkon dostatečný pro nové druhy rostlin, ale pro umístění minimálně jednoho 25W světla mám ještě prostor. Pro automatické zavlažování, případně nucené větrání, jsem se prozatím nerozhodl. Uvidím jak to bude aktuálním rostlinám vyhovovat a případně další spotřebiče přidám, ale podle mých dosavadních zkušeností jde spíše o parádu, než nutnou výbavu pro úspěšné pěstování (toto samozřejmě nelze vztáhnout na všechny masožravky).

Nyní k samotné realizaci. Pro žabky bylo nutné vytvořit jezírko, takže jsem ho zakomponoval do celkové koncepce paludária. Pro oddělení substrátu od vody, aby nebyla voda neustále znečištěná substrátem, jsem použil mulčovací netkanou textilii, do které je zabalený keramizit, aby držela tvar. Tím jsem vytvořil val, který odděluje substrát a vodu, ale je propustný, aby se dostala voda k rostlinám.

Prázdné paludárium

Jako substrát jsem použil směs rašeliny, perlitu a kůry v poměru 1 : 1 : 1. Do vrchní vrstvy jsem přidal ještě trochu rašeliníku. Pro lepší vzhled a pro zlepšení členitosti povrchu jsem do paludária umístil velký kořen, který jako bonus zajišťuje úkryty pro žabky.

Paludárium se substrátem

Posledním krokem bylo osázet paludárko rostlinami a umístit na povrch substrátu živý rašeliník, který pomáhá udržovat vyšší vlhkost vzduchu, působí protiplísňově a zajišťuje příjemný povrch pro pohyb žab. Vodu budu používat čistě osmotickou, aby byla zajištěna kvalita substrátu po velmi dlouhou dobu.

Paludárium se substrátem a osádkou

Nepenthes v paludáriu
Heliamphora v paludáriu

Bombina orientalis

Po půl roce je paludárium hezky zaběhlé. Rašeliník se již všude hezky rozrostl a vytvořil souvislou vrstvu.

Paludárium s masožravkami po půl roce od založení
Heliamphora s žabkou v paludáriu

Jak jsem zmínil výše, toto není moje první založené paludárium s masožravkami. První prototyp vznikl zhruba před pěti lety. V té době jsem ještě neměl tak obsáhlé znalosti, takže jsem seskládal paludárium z rostlin, které byly snadno sehnatelné a bohužel i nevhodné pro pěstování ve vysoké vlhkosti, což bylo první velkou chybou. Druhou chybou bylo slabé osvětlení, kdy jsem použil dvě zářivky T8 o výkonu 2x15W. Jako první rostlinné obyvatele jsem zvolil dionaea muscipula, sarracenia hybrid, drosera capensis, drosera aliciae, pinguicula hybrid a nepenthes hybrid. Velmi brzy se začal stav mucholapky a špirlice horšit, takže musely ven. Ani rosnatky a tučnice nebyly z terária úplně nadšené, i když na nich nebyl tak znatelný úpadek jako u mucholapky. Z tohoto prototypu jsem se poučil, že ne každá masožravá rostlina se hodí do paludária.

První verze paludária s masožravkami

Jediné rostlině, které paludárium vyhovovalo byla nepenthes hybrid. Z tohoto důvodu jsem se v druhé verzi rozhodl pro láčkovky + jsem v zde nechal drosera capensis. Tučnice v té době již měla na mále a drosera aliciae také. Po nějaké době jsem zjistil, že ani láčkovky nejsou tou nejlepší volbou, protože to jsou vysoké rostliny, které paludárium velmi rychle přerostou. Jak je vidět na obrázku, za pouhý rok a půl dokázala láčkovka vyrůst do obludných rozměrů a při vyndavání, z důvodu malého prostoru, se obsah láček nedopatřením vylil na rostliny a substrát a tím došlo k jejich spálení. Musel jsem tedy opět přehodnotit koncepci. Láčkovky mám rád, takže jsem se nechtěl vzdát tohoto zajímavého druhu. Povedlo se mi dohledat pár druhů, které jsou vzrůstově malé, případně velmi pomalu rostou, takže nehrozí, že mi opět za rok nebo dva zaplní celé paludárko.

Druhá verze paludária s masožravkami

Jako předposlední koncepcí byla koncepce shodná s aktuální, jen jsem do paludária umístil utricularia longifolia, která zde začala nekontrolovaně bujet a zaplevelila celé terárium. Vyzkoušel jsem si svoji první heliamphoru, a po zjištění, že se jí u mě daří, jsem mohl přejít k finální verzi.

Aktuální parametry a osazení paludária

Rostliny

Heliamphora: minor, minor „Burgundy Black“, sarracenioides x ionasi (large red form x Killer giant, seedgrown), minor Selection 1, neblinae, pulchella 

Nepenthes: ceciliae, glabrata, spathulata x adnata

Drosera prolifera

Zvířata

Kuňka východní – Bombina orientalis

Substrát

Rašelina : borová kůra : perlit v poměru 1 : 1 : 1

Technika

Osvětlení 2x25W Sinkor LED 75