Jak pěstovat láčkovky (Nepenthes)
Jeden z nejoblíbenějších druhů masožravých rostlin. Pasti fungují na principu gravitace, kdy hmyz nalákán nektarem na ústí láčky spadne do trávicí tekutiny, který je na jejím dně. Stručný návod, jak pěstovat láčkovky, je rozdělen po jednotlivých podmínkách, které rostliny potřebují.
Světelné podmínky: Maximum rozptýleného světla. Jsou druhy, které nemají rády přímé sluneční světlo. Nejvhodnější je západní a východní okno (nutno podle reakce případně částečně přistínit), nebo severní okno.
Teplota: Teplota záleží na druhu láčkovky. Nížinné druhy mají rády vyšší teploty nad 22-25°C. Vysokohorské druhy mají rády teplotu okolo té pokojové a je vhodný noční pokles teplot.
Substrát: Vyžadují vzdušný substrát, jako základ použít čistou vláknitou rašelinu s perlitem a borovou kůrou, lze použít i polystyren. Výborný je i rašeliník. Vše v podobném poměru.
Vzdušná vlhkost: Je potřeba zajistit vyšší vzdušnou vlhkost umístěním do vitríny nebo pravidelným rosením. Při nedostatečné vlhkosti rostliny netvoří láčky.
Zálivka: Substrát je nutné udržovat stále vlhký. Neměly by stát ve vodě, aby nedocházelo k uhnívání kořenů.
Hnojení: Rostliny se mohou během růstové sezóny „přihnojovat“ hmyzem, pokud nemají možnost si ho nachytat. Pokud možnost mají, hmyz si uloví sami. Jiná forma hnojení není vhodná.
Ukázky fotografií láčkovek jsou k nahlédnutí v sekci moje sbírka.