Zimování masožravých rostlin v lednici
Jedna z prostorově úsporných metod zimování je zimování masožravých rostlin v lednici. Tento postup nepatří mezi nejběžnější druhy zimování, takže jsem vytvořil návod pro snadnější provedení. V návodu je použito více rostlin, aby se mi povedlo správně zachytit daný úkon.
Nejprve vyjmeme rostlinu ze substrátu a očistíme ji od odumřelých částí a částí, které by mohly způsobovat hnilobu. U mucholapek je nutné odstranit jak zčernalé pasti a listy, tak zavřené pasti a pasti, ve kterých jsou zbytky kořisti.
Na první fotce můžete vidět mucholapku, která je vyjmutá ze substrátu. Záměrně jsem vybral kousek, který má hodně odumřelých částí. Je pravděpodobné, že Vaše rostlina nebude potřebovat takový zásah.
Následně rostlinu očistíme. Na fotce můžete vidět, že bylo ostříháno velké množství listů a pastí. Nemusíte se bát ostříhat úplně všechny části, o kterých si budete myslet, že je potřeba ostříhat (nestříhat do spodní bílé části – „cibulky“). Rostlina na jaře opět obrazí.
Dále rostlinu očistíme pod tekoucí vodou nebo v kbelíku s vodou. Důležité je, aby v kořenech nezůstal žádný starý substrát.
Předposledním krokem je zabalení kořenů do vlhkého ubrousku. Pokud máte více druhů nebo klonů rostlin, nezapomeňte si je označit, abyste na jaře neměli problém s identifikací.
U špirlic je postup podobný. Část pěstitelů zastřihává úplně všechny láčky. Část, mezi kterou patřím i já, zastřihává všechny láčky, které jsou již otevřené a může tam být kořist. Ty které teprve rostou a jsou zavřené, nechávám bez stříhání.
První fotka špirlice je před ostříháním.
Druhá fotka špirlice je již po ostříhání. Oproti původnímu stavu zbylo pouze pár láček. Rostlina stejně jako mucholapka na jaře obrazí.
Posledním krokem je umístění rostliny se zabalenými kořeny do uzavíratelného sáčku / nádoby, kde se zaručí nevysychání ubrousků.
Jak můžete vidět na obrázku, tato metoda je velmi úsporná a jsem tímto způsobem schopný umístit přes sto rostlin do jednoho šuplíku v lednici.
Možné problémy se zimováním v lednici
Nejčastějším problémem, který může nastat během zimování v lednici, je začátek růstu rostlin. Je to způsobeno příliš vysokou teplotou, kdy si začnou rostliny myslet, že začíná jaro. Doporučuji proto přímo u rostlin v lednici jednou za čas kontrolovat teploměrem teplotu. Lednice je pouze stroj a pokud tam dáváte příliš často velké množství potravin o pokojové teplotě nebo často máte otevřené dveře, do lednice se dostává teplý vzduch a zvedá se vnitřní teplota. Je dobré vypozorovat výkon lednice a případně trochu zvednout během chlazení přidaných potravin chladící výkon. Ideální teplota pro rostliny v lednici je pod 5°C a nejsnáze je jí dosaženo v nejchladnějším místě v lednici a to ve spodní přihrádce na zeleninu nad mrazákem.
Pokud se Vám i přes to stane, že rostliny začnou růst, je potřeba rostliny opatrně navyknout na sluneční svit. Nové listy, které rostlina vytváří bez přístupu světla jsou do běla, bez chlorofylu (etiolizace). Pokud byste rostlinu dali ihned na prudké slunce, dojde ke spálení. Rostlina si ale s tímto problémem poradí a další listy už porostou v pořádku.
Na fotografii můžete vidět mucholapku, která začala v lednici růst. Rostlina nevypadá vůbec dobře. Je vybledlá a díky absenci zasazení v substrátu začala v lednici nekontrolovaně růst do boku. I takto nevzhledně vypadající mucholapka si poradí a na konci růstové sezóny budete mít opět hezkou a silnou rostlinu.