Jak správně zasadit tučnici (Pinguicula)
Tučnice jsou lehce náročnější na sázení, protože mají minimum kořenů a velké listy okolo, takže není nejsnazší rostlinu správně umístit do substrátu. Na druhou stranu, tučnice dokáží dobře žít i při nedostatečné hloubce zasazení, kdy nejsou všechny kořeny schovány do substrátu. Pro ukázku, jak správně zasadit tučnici, jsem si vybral Pinguicula debbertiana.
Rostlina je zbavena starých, odumřelých listů. Vhodné je kořeny očistit od zbytků starého substrátu. Pozor na poškození jemných kořenů a listů, které jsou citlivé na tlak a snadno se poškodí nebo odlomí. Pokud nelze dokonale substrát odstranit, tak ho ponecháme. Pokud se nám náhodou nějaký list odlomí, můžeme ho položit na substrát a následně nám z něj vyrostou nové rostliny.
Substrát vhodný pro rostlinu nasypu do květníku. Substrát velmi lehce v květníku stlačím, aby časem tolik neslehával. Mělo by ho být tolik, aby vytvořil lehký kopeček. Následně si substrát sedne zálivkou a vyrovná se. Dále do substrátu vytvořím vhodným nástrojem, například pinzetou, důlek.
Dále rostlinu vsunu do vytvořeného otvoru, a lehce přihrnu substrát blíže k rostlině. Rostlinu zapouštím po první listy, které by se měly dotýkat substrátu. Pomocí pinzety lehce zahrnu kořeny substrátem, dobře se s ní dostanu pod listy.
Následně vezmu konvičku nebo jinou nádobu na zalévání a pomocí prstu reguluji proud a „okapu“ vodou celou plochu. Pozor na příliš velký proud, spláchl by substrát od rostliny, případně by rostlinu částečně pohřbil. Tím si substrát trochu sedne a obemkne rostlinu. Pokud je potřeba, ještě substrát v okolí rostliny upravím pinzetou.
Správně zasazenou rostlinu můžete vidět na obrázku níže. Rostlina je v substrátu tak, aby se spodní listy dotýkaly substrátu.