Jak správně zasadit mucholapku podivnou (Dionaea muscipula)
Mucholapka je citlivá na správné zasazení a při špatném zasazení si můžete zadělat na hromadu problémů. Proto je dobré vědět, jak správně zasadit mucholapku.
Na prvním obrázku můžete vidět rostlinu, která je připravená pro zasazení. Rostlina je zbavena starých, černých listů. Vhodné je kořeny očistit od zbytků starého substrátu. Pozor na poškození kořenů. Pokud nelze dokonale substrát odstranit, tak ho ponecháme.
Substrát vhodný pro rostlinu nasypu do květníku. Substrát velmi lehce v květníku stlačím, aby časem tolik neslehával. Mělo by ho být tolik, aby vytvořil lehký kopeček. Následně si substrát sedne zálivkou a vyrovná se. Dále do substrátu vytvořím vhodným nástrojem, například pinzetou, důlek.
Dále rostlinu vsunu do vytvořeného otvoru a lehce přihrnu substrát blíže k rostlině. „Cibulka“ a kořeny musí směřovat kolmo na povrch substrátu. Listy se občas po vyjmutí ze substrátu zkroutí. Na toto zkroucení se nesmí brát ohled. Hlavní je rostlinu zasadit podle kořenové části. Nové listy už budou růst správně.
Následně vezmu konvičku nebo jinou nádobu na zalévání a pomocí prstu reguluji proud a „okapu“ vodou celou plochu. Pozor na příliš velký proud, spláchl by substrát od rostliny, případně by rostlinu částečně pohřbil. Tím si substrát trochu sedne a obemkne rostlinu. Pokud je potřeba, ještě substrát v okolí rostliny upravím pinzetou.
Správně zasazenou mucholapku můžete vidět na obrázku níže. Rostlina je v substrátu pouze po spodní listy, musí být schovaná celá „cibulka“ a listy musí být venku. Důraz je nutné dbát na střed rostliny, který by neměl být zasypaný a měly by být vidět nově vyrůstající listy.