Občas se může přihodit, že mucholapky (Dionaea muscipula) a špirlice (Sarracenia) dostanou hnilobu oddenku. Pokud k tomu dojde, musíme rychle jednat, protože se houba velmi rychle šíří a v krátkém čase dokáže rostlinu udolat. V tomto článku se dozvíte, jak hniloba oddenku mucholapek a špirlic vypadá a jak se s ní poprat.
Vznik hniloby
Hniloba oddenku vzniká nejčastěji vlivem nesprávného pěstování. Oslabení rostliny může vzniknout nesprávným pěstováním (nedostatek světla, přílišné množství zálivky, absence zimování, příliš nízka teplota pro zimování, nepřiměřená vlhkost vzduchu). Dalším faktorem, který nemusí být na první pohled zřejmý je nadměrné hnojení. Příliš hnojené rostliny mají nevyzrálá pletiva a jsou náchylné ke vzniku hniloby (častý problém „marketových“ rostlin).
Projevy hniloby
Hniloba se na první pohled projevuje nestandardním vzhledem pastí. Listy / pasti vypadají suše i přes to, že má rostlina dostatek zálivky. Rostlina si stále zachovává svojí barvu. Usychání pastí do hněda je normální stav, kdy rostliny obnovují staré pasti. Následně po vyndání rostliny ze substrátu naleznete na oddenku charakteristické hnědé zbarvení hniloby.
Jak zachránit rostlinu napadenou hnilobou
Napadenou rostlinu musíme vyndat ze substrátu a odstranit všechny napadené části. Pokud část opomeneme odstranit, hniloba se dále rozšíří.
Na obrázku můžeme vidět napadený oddenek hnilobou (klasické hnědé zabarvení).

Pro záchranu musíme ořezat hnilobu ostrým nástrojem (nůž, žiletka, skalpel,…). Po prvním řezu je vidět nedostatečné odstranění hniloby. Stále je půlka oddenku napadená.

Po dalším řezu je již oddenek bez hniloby a můžeme rostlinu opět zasadit.

Odstranění hniloby u mucholapky můžeme v mnoha případech řešit i bez řezání. Na fotografii můžeme vidět hnědé zabarvení od hniloby.

Vzhledem ke stavbě oddenku mucholapky je možné napadenou část odloupnout (jako když loupete banán). Při větším rozsahu napadení se již ale řezání nevyhnete. Po odloupnutí napadené části, kdy je celý oddenek doběla, můžeme rostlinu znovu zasadit.
