Jak opylit mucholapku podivnou (Dionaea muscipula)
Pokud zatoužíte, tak jako já, získat vlastní semínka mucholapek, vytvořil jsem návod jak opylit mucholapku podivnou. Je nutné zmínit, že potřebujete dvě geneticky nepříbuzné rostliny. Tato věc je čistě teoretická a podle zkušeností mnoha pěstitelů lze získat semínka i samoopylením jedné rostliny. Většina rostlin je mnohokrát křížená a je tím potlačen problém s genetikou.
Druhou důležitou věcí je, že kvetení rostlinu vysiluje, takže pokud rostlina není v dobré kondici, radši květ ustřihněte. Hrozí, že to rostlina nezvládne a odejde.
Mucholapka má velmi hezké, bílé, žilkované květy. Na obrázku je zachycen čerstvě otevřený květ. Pro samotné opylení nás budou nejvíce zajímat shluky pilu, které jsou na žlutých koncích tyčinek rozmístěných uprostřed květu.
Na této fotce je zachycen květ druhý den. Tyčinky se přesunuly na vnější okraj vnitřku květu a uprostřed se odkryl pestík s bliznou.
Pro opylení je nutné sebral pyl z tyčinek (první fotografie) a přenést ho na bliznu (druhá fotografie). Pyl lze přenést například pomocí štětečku nebo pinzety.
Ochranou mucholapek proti samoopylení je mechanismus, kdy jsou nejprve v otevřeném květu tyčinky s pylem a až následně dojde se zpožděním k otevření pestíku. Druhý den většinou na tyčinkách už pyl není, takže nelze provést samoopylení. Z toho důvodu je nejlepší volbou přenést pyl z čerstvě otevřeného květu na starší květ jiné rostliny.
Květ se následně uzavře a postupně zhnědne. Pokud bylo opylení úspěšné, po několika týdnech dojde k jeho otevření, kde najdete malá, černá a lesklá semínka.