Jak opylit Heliamphoru
Opylení Heliamphor není tak jednoduché jako opylení mucholapek nebo třeba bublinatek. Heliamphory nejsou samosprašné a je potřeba pro úspěšné opylení mít pospolu více kvetoucích rostlin.
Na fotografii níže můžete vidět květ Heliamphory.


Největším problémem je trefit správný čas sklizně. Květy dávají pyl po dozrání a v omezeném čase. Nejvíce se mi osvědčilo sklízení pylu v několika opakováních. Pyl je velice jemný, takže pozor na rozfoukání a také na to, abyste nepřehlédli, že je pyl sklizen. Mám dobrou zkušenost se zkumavkou. Květ se strčí do zkumavky a zkumavka přenese vibrace na květ. Pyl se nemůže rozfouknout, protože je v uzavřeném prostoru. Alternativně lze i pyl vysypat na papír, ale je důležité s ním manipulovat velmi opatrně.

Pro opylení můžete použít například štěteček, nebo mnou oblíbené párátko se začerněným hrotem, které se snadno čistí a je dobře vidět nabraný pyl. Pyl následně přenesete na bliznu. Blizna také přijímá pyl pouze v omezeném čase, takže doporučuji opylování několikrát opakovat. Nechceme přece zažít nezdar pouze kvůli špatnému načasování :-).
Pyl následně naneseme na bliznu.
Pokud se nám opylení povedlo, semeník se „nafoukne“ a po dozrání semen dojde k odhalení vnitřku semeníku a semínek.
Semínka Heliamphor jsou tvarově poměrně nezvyklá, připomínají mi ravioli.