Site Overlay

Jaké zvolit osvětlení pro masožravé rostliny

Jaké zvolit osvětlení pro masožravé rostliny

Volba vhodného osvětlení pro masožravé rostliny je jedním z klíčových parametrů pro jejich úspěšné pěstování a spokojený růst. Nejvhodnějším a nejpřirozenějším zdrojem světla je světlo od slunce. Má vysokou intenzitu, zohledňuje délku svitu adekvátní ročnímu období tak jako i rozložení vlnových délek.

Ne vždy je ale možné mít rostliny na slunečním světle, takže je potřeba sáhnout po kupovaných zdrojích světel. Nejvhodnějšími zdroji světla jsou kvalitní grow panely, u kterých jsou ale velmi vysoké pořizovací ceny, takže jsou pro většinu drobných pěstitelů nepoužitelné. Používají je nejčastěji profi pěstírny nebo zapálení pěstitelé s velmi náročnými a obsáhlými sbírkami.

Pro běžné uživatele jsou plně dostatečná průměrná LED světla, ať už jako LED žárovky, LED pásky nebo jiná řešení. Alternativní možností jsou i zářivky, které bych ale v této době nepoužíval, protože v poměru cena / výkon za LED světly zaostávají.

Intenzita osvětlení

Z mého pohledu je nejdůležitější veličinou světel intenzita osvětlení. Jednotkou je lux (lx). Tuto veličinu bohužel u kupovaných světel nezjistíme. Nejsnazší možností pro orientační měření je použití mobilního telefonu. Stačí si naistalovat aplikaci pro měření osvětlení (osobně mám dobrou zkušenost s PPFD metrem pro Android). Přesnost měření záleží na modelu telefonu, takže je potřeba naměřenou hodnotu brát jako orientační, ale pro naše účely je dostačující.

Požadavky na osvětlení podle jednotlivých rostliny
Rod / druh Intenzita osvětlení
Cephalotus 15 000 – 25 000 lx
Dionaea 15 000 – 25 000 lx
Drosera (většina druhů) 15 000 – 25 000 lx
  Drosera adelae 8 000 – 15 000 lx
  Drosera prolifera 8 000 – 15 000 lx
  Drosera schizandra 3 000 lx
Genlisea 8 000 – 15 000 lx
Heliamfora 15 000 – 25 000 lx
Nepenthes 8 000 – 15 000 lx
Pinguicula 8 000 – 15 000 lx
Sarracenia 15 000 – 25 000 lx
Utricularia 8 000 – 15 000 lx

Pro představu ještě uvedu, jaká je intenzita osvětlení v běžných podmínkách v našem prostředí.

Letní polední slunce 100 000 lx
Letní stín 15 000 lx
Zimní polední slunce 15 000 lx
Kancelář 1 000 lx
Doporučené osvětlení pro čtění 500 lx
Obytné místnosti 250 – 350 lx
Chodba 70 lx

Délka svícení

Vhodné osvětlení pro masožravé rostliny není jenom o intenzitě, ale i o délce, po kterou na rostliny světlo dopadá. Ideální délka svícení se odvíjí od jednotlivých druhů a ročního období. Je velký rozdíl, jestli pod světly pěstujete subtropické rosnatky, hlíznaté rosnatky nebo mucholapky.

Nezimující druhy obecně dobře porostou pod konstantní délkou svícení po celý rok. Rostliny, které jsou ze subtropického a tropického pásu spokojeně porostou pod světlem, které svítí 12-16 hodin denně. U náročnějších druhů může být ale podmínkou kvetení změna délky svícení zohledňující roční období (zkracující se směrem k zimě, prodlužující se směrem k létu).

Zimující druhy ocení změnu délky svícení podle ročního období, protože jim to pomůže řídit jejich přípravu na jednotlivá období, jako je plný růst, příprava na dormanci, dormance nebo obnovení růstu po zimě (pro správné řízení je potřebná i adekvátní změna teploty). Přirozené denní délky světla lze dosáhnout i tím, pokud LED světly doplňujete sluneční svit (například na severním okně). Pokud budete led světly svítit třeba 4 hodiny, tak slunce se ve zbylých hodinách postará o zbytek.

Druhy, které potřebují úpravu délky svícení podle ročního období
Cephalotus
Láčkovice dobře a spokojeně roste s konstantní délkou svícení po celý rok. Pokud ale chcete, aby rostlina i kvetla, je nutné přizpůsobovat délku dne podle ročního období.
Dionaea
Mucholapky potřebují změnu osvětlení, aby došlo správně k přípravě na dormanci. Dále rostliny standardně kvetou na jaře. Pokud by měly celoroční shodnou délku osvitu, kvetly by náhodně (nevhodně) po celý rok.
Drosera (trpasličí rosnatky)
Trpasličí rosnatky dobře a spokojeně rostou s konstantní délkou svícení po celý rok. Některé druhy ale potřebují pro kvetení přirozenou změnu délky dne podle ročního období.
Drosera (zimující druhy mírného pásu)
Zimující rosnatky potřebují změnu osvětlení, aby došlo správně k přípravě na dormanci. Při nevhodném osvětlení se může stát, že rostliny předčasně „usnou“ a nikdy se bez změny podmínek z dormance již neprobudí.
Pinguicula (mexické)
Mexické tučnice ocení přirozený denní cyklus pro kvetení a přípravu na suché období klidu.
Pinguicula (zimující druhy mírného pásu)
Zimující tučnice potřebují změnu osvětlení, aby došlo správně k přípravě na dormanci. Při nevhodném osvětlení se může stát, že rostliny předčasně „usnou“ a nikdy se bez změny podmínek z dormance již neprobudí.
Sarracenia
Špirlice potřebují změnu osvětlení, aby došlo správně k přípravě na dormanci. Dále rostliny standardně kvetou na jaře. Pokud by měly celoroční shodnou délku osvitu, kvetly by náhodně (nevhodně) po celý rok.