Nejčastější dotazy

Prodej a doprava

Jaká je velikost rostlin?

Rostliny rozděluji do čtyř velikostí – S, M, L a XL. Reálná velikost se odvíjí podle velikosti dané rostliny v dospělosti. Dále se velikost odvíjí podle ročního období. Většina rostlin má jinou velikost na jaře (po ukončení hibernace nebo po zimním útlumu) a na konci léta. 

Jaká je náročnost rostlin?

Náročnost je vždy uvedena v popisu u každé rostliny. Rostliny dělím podle náročnosti do čtyř kategorií.

1. nenáročná – rostliny vyžadují splnění základních podmínek, které není obtížné splnit a jsou tolerantní k pěstitelským chybám

2. mírně náročná – rostliny vyžadují splnění základních podmínek, které není obtížné splnit, ale nejsou příliš tolerantní k pěstitelským chybám

3. středně náročná – rostliny vyžadují splnění specifických podmínek a nejsou příliš tolerantní k pěstitelským chybám

4. vysoce náročná – rostliny vyžadují specifické podmínky s minimální odchylkou a nejsou tolerantní k pěstitelským chybám

Jsou fotografie rostlin autentické?

Hlavní fotografie zachycují rostliny v nejlepší kondici a plném vzrůstu při pěstování ve vhodných podmínkách. V případě rozdílných fotografií u jednotlivých nabízených velikostí se jedná o orientační zachycení reálné velikosti a vzhledu dané rostliny.

Jak jsou rostliny zasílány?

Rostliny jsou zasílány nezasazené. Zasazené rostliny by květináč se substrátem rozmačkal. Rostliny jsou zasílány v uzavřených sáčcích se zabalenými kořeny ve vlhkém materiálu. Substrát lze poslat společně s rostlinami.

Kdy jsou rostliny zasílány?

Rostliny zasílám každé pondělí nebo úterý, aby dorazily do pátku a nezůstaly přes víkend v přepravě.

Pěstování rostlin

Jak rostliny pěstovat?

Základní podmínky pro pěstování naleznete v popisu u každého produktu.

Jak dlouho trvá aklimatizace na nové prostředí?

Aklimatizace je individuální a nelze přesně určit. Většinou trvá aklimatizace pár týdnů.

Musí se rostliny krmit?

Masožravé rostliny pro přežití nepotřebují hmyz. Hmyz slouží pro získání živin, které nemohou získat z půdy. S hmyzem rostou masožravky lépe, ale velmi dobře prospívají i bez hmyzu.

Mohu rostliny hnojit?

Masožravky lze v určitých případech hnojit. Obecně není hnojení určeno pro začátečníky, protože může rostliny velmi rychle zahubit. Pro hnojení musí být základem předpisové podmínky pěstování.

Mám zbytek jiného substrátu, mohu substrát pro masožravky naředit nebo rostliny umístit do něj?

Masožravé rostliny jsou velmi málo tolerantní na složení substrátu. Substrát, který je popsaný v základech pěstování, je nutné dodržet.

Proč mým rostlinám usychají pasti?

Většina pastí masožravých rostlin má určitou trvanlivost. Rostlinám přirozeně staré pasti odumírají a dorůstají nové. Dále rostliny, které se zimují, shazují na zimu listy (buď listy odumírají, jako například u mucholapek a špirlic, nebo se mění jejich tvar, jako například u tučnic). Pokud ale rostlině během růstové sezóny více pastí usychá než přirůstá, je něco špatně.

Pasti mucholapek mají životnost cca 5 sklapnutí, z tohoto důvodu není vhodné pasti bezdůvodně dráždit a nutit je se zavírat.

Mám plíseň na substrátu, co mám dělat?

Plíseň na substrátu může být způsobena vícero faktory. Nejčastějším je vysoká vzdušná vlhkost bez pohybu vzduchu. Druhým důvodem, nejčastěji po přesazení, je “nestabilita” substrátu,. Substrát si časem “sedne” a plíseň sama zmizí. Plíseň na substrátu masožravým rostlinám nevadí, pokud je v omezené míře. Až velké množství plísně může rostlinám ublížit. Nejsnazším a neškodným přípravkem pro boj s plísní je výluh z heřmánku. Plíseň se postříká rozprašovačem a brzy zmizí.

Mucholapka kvete, jak na semínka?

Mucholapka je jedna z mála masožravých rostlin, kterou kvetení vysiluje. Pokud není rostlina ve skvělé kondici, tak květ ustřihněte. Pokud je rostlina v dobré kondici, tak pro opylení potřebujete druhou, nepříbuznou rostlinu, která kvete ve stejný čas. Zde můžete najít návod.

Jak mám rostlinu zasadit?

Jak správně rostlinu zasadit můžete najít v tipech pro pěstování na tomto odkaze.